Cardinal Health, Underwear, Sure Care Super, X-large, 48"- 66" - Package of 12
Autoship
About this item:
- Super-absorbent core is designed to quickly lock in fluid and neutralize unpleasant odors
- Cloth-like backsheet is ultrasonically bonded for a quilted look and feel, offering a noticeably quieter, discreet, and dignified solution
- Airflow technology allows for air to skin contact, keeping the skin cool, dry and comfortable while minimizing heat buildup
- Tear-away side panels add convenience for easy removal and disposal
- State-of-the-art top sheet is noticeably softer than traditional non-wovens, providing a more comfortable experience for the wearer
| Manufacturer | Cardinal Health |
| Brand | Sure Care |
| Product # | 1225A |
| Incontinence Type | Urinary |
| Product Type | Protective Underwear |
| ABSORBENCY LEVEL | Super |
| Manufacturer Absorbency Rating | Heavy |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| Color | White |
| Closure System | Pull On |
| Leg Style | Elastic Gathers |
| Gender | Unisex |
| Age Range | Adult |
| Material Type | Disposable |
| Size | X-Large |
| Waist Range | 48" - 66" |
How do I know if I need a Pull Up?
How do I decide between a Pull Up and a Tabbed Brief?
How do I know what size of Pull Up is right for me?
How often do I need to change the Pull Up?
What do I do if my Pull Up leaks?
| Products |
Small/Medium
$9.76
|
X-Large
$17.92
|
|---|---|---|
| Size | Small/Medium | X-Large |
Description
Description
About this item:
- Super-absorbent core is designed to quickly lock in fluid and neutralize unpleasant odors
- Cloth-like backsheet is ultrasonically bonded for a quilted look and feel, offering a noticeably quieter, discreet, and dignified solution
- Airflow technology allows for air to skin contact, keeping the skin cool, dry and comfortable while minimizing heat buildup
- Tear-away side panels add convenience for easy removal and disposal
- State-of-the-art top sheet is noticeably softer than traditional non-wovens, providing a more comfortable experience for the wearer
Product Specifications
Product Specifications
| Manufacturer | Cardinal Health |
| Brand | Sure Care |
| Product # | 1225A |
| Incontinence Type | Urinary |
| Product Type | Protective Underwear |
| ABSORBENCY LEVEL | Super |
| Manufacturer Absorbency Rating | Heavy |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| Color | White |
| Closure System | Pull On |
| Leg Style | Elastic Gathers |
| Gender | Unisex |
| Age Range | Adult |
| Material Type | Disposable |
| Size | X-Large |
| Waist Range | 48" - 66" |
FAQ
FAQ
How do I know if I need a Pull Up?
How do I decide between a Pull Up and a Tabbed Brief?
How do I know what size of Pull Up is right for me?
How often do I need to change the Pull Up?
What do I do if my Pull Up leaks?
Size Guide
Size Guide
| Products |
Small/Medium
$9.76
|
X-Large
$17.92
|
|---|---|---|
| Size | Small/Medium | X-Large |


