Prevail Air Overnight Incontinence Adult Brief, Size 2, Large - Pack of 18
Autoship
Autoship
About Prevail Air™ Overnight Briefs
Prevail Air™ Overnight Briefs offer extended use protection, comfort and breathability for those dealing with heavy bladder or bowel leakage. The Prevail Microclimate Care™ system creates a favorable microclimate by incorporating performance features to help maintain normal skin temperature and moisture at the skin surface, which supports healthy skin. Microclimate Care™ features includes: MaxSorb™ Gel Technology which locks up wetness to help you feel cleaner, fresher, and drier; Dri-Fit™ system to help keep skin dry and healthy by reducing friction; Omni-Odor Guard™ helps neutralizes odors before they start; Skin Smart® soft topsheet helps provide comfort to the wearer; Expandex™ Wings for a more contoured fit, Easy-Lock Fastener® that grip and hold without being sticky, Cloth-Like Outer Fabric is soft and comfortable, and Direct-Lock™ Panels offer an adjustable fit.
Features:
- Prevail Air™ Overnight Briefs provide extended use protection, comfort and breathability
- Microclimate Care™ offers advanced features for skin health and wellness
- MaxSorb™ Gel Technology which locks up moisture to help keep you feeling cleaner, fresher, and drier
- Omni-Odor Guard™ Helps to neutralize odors before they start
- All around breathability that helps allow air to circulate and let heat out
- Hypoallergenic Skin Smart® soft topsheet helps provide comfort to the wearer
- Size 2 fits waist 45"-62"
| Manufacturer | First Quality Products LLC |
| Brand | Prevail Air™ Overnight |
| Product # | NGX-013 |
| UPC | 090891946129 |
| Incontinence Type | Urinary |
| Product Type | Overnight Adult Briefs |
| ABSORBENCY LEVEL | Heavy |
| Absorbency | Overnight |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| Color | White |
| Fastening Type | Refastenable Tabs |
| Leg Style | Elastic Gathers |
| Topsheet Material | Skin Smart® Fabric |
| Gender | Unisex |
| User | Adult |
| Usage | Disposable |
| Size | Size 2 / Large |
| Measurements | 45 to 62 Inch Waist / Hip (125 to 245 lbs) |
How do I know if I need a Tabbed Brief?
How do I decide between a Pull Up and a Tabbed Brief?
How do I know what size of Tabbed Brief is right for me?
How often do I need to change the Tabbed Brief?
What do I do if my Tabbed Brief leaks?
| Products |
Medium
$21.87
|
Large
$22.75
|
Extra Large
$20.75
|
|---|---|---|---|
| Absorbency | Overnight | ||
| Size | Size 1 / Medium | Size 2 / Large | Size 3 / X-Large |
| Measurements | 45 to 62 Inch Waist / Hip (125 to 245 lbs) |
Description
Description
About Prevail Air™ Overnight Briefs
Prevail Air™ Overnight Briefs offer extended use protection, comfort and breathability for those dealing with heavy bladder or bowel leakage. The Prevail Microclimate Care™ system creates a favorable microclimate by incorporating performance features to help maintain normal skin temperature and moisture at the skin surface, which supports healthy skin. Microclimate Care™ features includes: MaxSorb™ Gel Technology which locks up wetness to help you feel cleaner, fresher, and drier; Dri-Fit™ system to help keep skin dry and healthy by reducing friction; Omni-Odor Guard™ helps neutralizes odors before they start; Skin Smart® soft topsheet helps provide comfort to the wearer; Expandex™ Wings for a more contoured fit, Easy-Lock Fastener® that grip and hold without being sticky, Cloth-Like Outer Fabric is soft and comfortable, and Direct-Lock™ Panels offer an adjustable fit.
Features:
- Prevail Air™ Overnight Briefs provide extended use protection, comfort and breathability
- Microclimate Care™ offers advanced features for skin health and wellness
- MaxSorb™ Gel Technology which locks up moisture to help keep you feeling cleaner, fresher, and drier
- Omni-Odor Guard™ Helps to neutralize odors before they start
- All around breathability that helps allow air to circulate and let heat out
- Hypoallergenic Skin Smart® soft topsheet helps provide comfort to the wearer
- Size 2 fits waist 45"-62"
Product Specifications
Product Specifications
| Manufacturer | First Quality Products LLC |
| Brand | Prevail Air™ Overnight |
| Product # | NGX-013 |
| UPC | 090891946129 |
| Incontinence Type | Urinary |
| Product Type | Overnight Adult Briefs |
| ABSORBENCY LEVEL | Heavy |
| Absorbency | Overnight |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| Color | White |
| Fastening Type | Refastenable Tabs |
| Leg Style | Elastic Gathers |
| Topsheet Material | Skin Smart® Fabric |
| Gender | Unisex |
| User | Adult |
| Usage | Disposable |
| Size | Size 2 / Large |
| Measurements | 45 to 62 Inch Waist / Hip (125 to 245 lbs) |
FAQ
FAQ
How do I know if I need a Tabbed Brief?
How do I decide between a Pull Up and a Tabbed Brief?
How do I know what size of Tabbed Brief is right for me?
How often do I need to change the Tabbed Brief?
What do I do if my Tabbed Brief leaks?
Size Guide
Size Guide
| Products |
Medium
$21.87
|
Large
$22.75
|
Extra Large
$20.75
|
|---|---|---|---|
| Absorbency | Overnight | ||
| Size | Size 1 / Medium | Size 2 / Large | Size 3 / X-Large |
| Measurements | 45 to 62 Inch Waist / Hip (125 to 245 lbs) |






