About Prevail for Women Protective Underwear
Every Prevail® adult protective undergarment is designed for four things: comfort, absorbency, skin health, and discretion. Prevail® for Women underwear is specifically designed for women who need moderate to heavy leakage protection. Only Prevail has MaxSorb™ Gel technology which quickly locks up wetness to help keep you feeling cleaner, fresher, and drier. Additional features include: Omni-Odor Guard® is a dual action system to help prevent odors before they begin, AirMax™ breathable cover helps you stay cool and comfortable by allowing air to circulate around the entire underwear and help prevent heat and moisture build up. Printed sizing label indicates size and back of product.
Features:
- Prevail women’s underwear designed specifically for women, with the look and feel of everyday underwear
- AirMax™ breathable cover helps you stay cool and comfortable by allowing air to circulate
- Only Prevail® has MaxSorb™ Gel Technology which quickly locks up wetness to keep you feeling dry and Omni-Odor Guard™, a dual action system, helps prevent odors before they start
- Fits waist 28" - 40"
- Available in size Small to XXL
- Discreet shipping and FSA-eligible
| Manufacturer | First Quality Products LLC |
| Brand | Prevail® Daily Underwear |
| SKU | PWC-512/1 |
| UPC | 090891501205 |
| Incontinence Type | Urinary |
| Product Type | Absorbent Underwear (Pull-On) |
| ABSORBENCY LEVEL | Heavy |
| Absorbency | Heavy Absorbency |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| Color | Lavender |
| Fastening Type | Pull-On |
| Leg Style | Elastic Gathers |
| Closure Style | Tear-Away Seams |
| Topsheet Material | Cloth-like Topsheet |
| Gender | Female |
| User | Adult |
| Usage | Disposable |
| Size | Medium |
| Measurements | 28 to 40 Inch Waist / 34 to 46 Inch Hip / 115 to 190 lbs |
| Products |
Small
$15.87
|
Medium
$21.29
|
Large
$13.17
|
X-Large
$13.17
|
2X-Large
$14.77
|
|---|---|---|---|---|---|
| Absorbency | Heavy Absorbency | ||||
| Size | Small | Medium | Large | X-Large | 2X-Large |
| Measurements | 28 to 40 Inch Waist / 34 to 46 Inch Hip / 115 to 190 lbs |
Description
Description
About Prevail for Women Protective Underwear
Every Prevail® adult protective undergarment is designed for four things: comfort, absorbency, skin health, and discretion. Prevail® for Women underwear is specifically designed for women who need moderate to heavy leakage protection. Only Prevail has MaxSorb™ Gel technology which quickly locks up wetness to help keep you feeling cleaner, fresher, and drier. Additional features include: Omni-Odor Guard® is a dual action system to help prevent odors before they begin, AirMax™ breathable cover helps you stay cool and comfortable by allowing air to circulate around the entire underwear and help prevent heat and moisture build up. Printed sizing label indicates size and back of product.
Features:
- Prevail women’s underwear designed specifically for women, with the look and feel of everyday underwear
- AirMax™ breathable cover helps you stay cool and comfortable by allowing air to circulate
- Only Prevail® has MaxSorb™ Gel Technology which quickly locks up wetness to keep you feeling dry and Omni-Odor Guard™, a dual action system, helps prevent odors before they start
- Fits waist 28" - 40"
- Available in size Small to XXL
- Discreet shipping and FSA-eligible
Product Specifications
Product Specifications
| Manufacturer | First Quality Products LLC |
| Brand | Prevail® Daily Underwear |
| SKU | PWC-512/1 |
| UPC | 090891501205 |
| Incontinence Type | Urinary |
| Product Type | Absorbent Underwear (Pull-On) |
| ABSORBENCY LEVEL | Heavy |
| Absorbency | Heavy Absorbency |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| Color | Lavender |
| Fastening Type | Pull-On |
| Leg Style | Elastic Gathers |
| Closure Style | Tear-Away Seams |
| Topsheet Material | Cloth-like Topsheet |
| Gender | Female |
| User | Adult |
| Usage | Disposable |
| Size | Medium |
| Measurements | 28 to 40 Inch Waist / 34 to 46 Inch Hip / 115 to 190 lbs |
Size Guide
Size Guide
| Products |
Small
$15.87
|
Medium
$21.29
|
Large
$13.17
|
X-Large
$13.17
|
2X-Large
$14.77
|
|---|---|---|---|---|---|
| Absorbency | Heavy Absorbency | ||||
| Size | Small | Medium | Large | X-Large | 2X-Large |
| Measurements | 28 to 40 Inch Waist / 34 to 46 Inch Hip / 115 to 190 lbs |






